גישור עסקי

גישור עסקי הינו שם כולל לגישורים בהם מעורבים גורמים מעולם העסקים. הסכסוכים המגיעים לגישור עסקי הינם רבים ומגוונים: סכסוכים בין בעלי מניות בחברה, סכסוכים בין שותפים עסקיים, מחלוקות בנוגע ליישומם של הסכמים, מחלוקות סביב אי תשלום תמורה או שכר טרחה, ליקויי בניה, איחורים במסירת נכס, פירוק שותפויות, הפרת הסכמי הפצה, הפרת הסכמי בלעדיות, הסדרי נושים ועוד.

המשותף לכל הפונים לגישור בעולם העסקים הוא הרצון לסיים את המחלוקת במהירות ובדיסקרטיות, על מנת שניתן יהיה לשוב מהר ככל הניתן לעבודה תקינה – ביחד או לחוד.

מחלוקות רבות מעולם העסקים אינן יכולות להמתין שנים להכרעה בבית המשפט, שכן עד אז הן כבר יהיו בלתי רלוונטיות וכל הכרעה בהן לא תיתן מענה לצורך המידי שבפתרון המחלוקת. מסיבה זו עושים בעלי עסקים רבים שימוש מושכל בהליך הגישור העסקי ופונים לגישור בשלב מוקדם מאוד של ההליכים המשפטיים, ולעיתים עוד לפני פתיחת ההליך המשפטי.

 

 

למה גישור עסקי

 

זמן ומהירות – כל סכסוך עסקי, מורכב ככל שיהיה, יכול להיפתר במסגרת הליך הגישור במספר פגישות ובכך לחסוך לצדדים שנים של דיונים בבתי המשפט ולאפשר להם להתפנות לניהול עסקיהם. במידה והצדדים בוחרים בדרך של הליך שיפוטי, סביר להניח כי לא יתקיימו בינים יחסי מסחר בפרק זמן זה, דבר שעלול להוביל לחדירת מתחרים ושאר תופעות לוואי שליליות הנגזרות מההכרח בתקופת צינון והמתנה עד פתרון התיק. בסכסוך עסקי  הזמן הנו היבט מהותי ביותר.

 

חיסיון הליך הגישור – בניגוד להליך המשפטי הפומבי והגלוי לכל, הליך גישור עסקי מתנהל בדיסקרטיות מוחלטת, הרחק מעיני מתחרים עסקיים, שותפים לעסקים, לקוחות, ספקים וכמובן הרחק מהתקשורת. חיסיון זה מאפשר לצדדים לשוחח גלויות על המחלוקות ביניהם, לשתף בדבר האינטרסים העסקיים של כל אחד מהם, לדון בנושאים המחייבים שמירת סודיות (כגון סודות מסחריים) ולהגיע יחד פתרונות שיתנו מענה לצרכים המיוחדים של כל צד. כל זאת, מבלי להסתכן בנזקים הגלומים בעצם חשיפת המחלוקות לעולם העסקי שבחוץ.

 

מוניטין עסקי – כאשר מדובר בעסקים, המוניטין הוא אחד הנכסים העיקריים והיקרים ביותר של כל עסק. חשיפת סכסוך להליך משפטי מהווה גם חשיפה של המוניטין העסקי לביקורת ולפגיעה מעצם פומביות ההליך המשפטי. בנוסף, העובדה שההכרעה מצויה בידי שופט בלתי תלוי מפקיעה מידי הצדדים את השליטה בתוצאת ההליך ובדברים שיכתבו עליהם במסגרת פסק הדין. מרבית פסקי הדין מפורסמים באופן מידי במאגרים המשפטיים באינטרנט וחשופים לעיני כל. הסדרת סכסוך עסקי בגישור מחזירה את השליטה בתוצאת ההליך לידי הצדדים ומונעת פגיעה מיותרת במוניטין העסקי.

 

יחסים - למרות שאנו דנים בעולם העסקים, אשר הינו עולם ריאלי וקשוח במיוחד, עלינו לזכור תמיד שבכל סכסוך עסקי, מורכב ומסובך ככל שיהיה, מעורבים קודם כל אנשים ולאנשים יש רגשות, חלומות, שאיפות, חששות ומטענים שהם מביאים מעולמם העסקי, האישי וכן מביתם.

ידוע כי גם אם הצדדים ימצאו את הדרך להתגבר על מחלוקות ביניהם, עדיין יישארו המטענים השליליים, המכבידים על מערכת היחסים.

פניה להליך גישור, מאפשרת לצדדים לפתור את המחלוקות ו"להכות בפטיש בעודו חם", ולא להמתין לפתרון שיגיע רק דרך שופט בעתיד הרחוק.

כמו בכל הליך גישור, גם בגישור העסקי, המגשר אינו מכריע בסכסוך אלא מאפשר לצדדים לנהל ביניהם תקשורת שמובילה להסכמות משותפות. בידי המגשר להציע ולכוון לפתרונות יצירתיים שיתנו מענה לאינטרסים המשותפים של הצדדים בתוך זמן קצר.

 

 

סטטיסטיקה מראה, כי 90% מההסכמים שנחתמו בהליך גישור מכובדים ע"י הצדדים.

הליך הגישור הולך ותופס תאוצה רבה במדינת ישראל.

הוא מספק יתרונות רבים המתאימים לעולם העסקי כמו כפפה ליד: פתרון יעיל, מהיר וזול, יצירת קודים של התנהלות עסקית חדשה, רווח לשני הצדדים ועוד.

אל תוותרו על האפשרות הזו, צרו קשר כבר היום!

 

"דברים  מסתדרים על הצד הטוב ביותר, לאנשים שעושים את הטוב ביותר – עם איך שהדברים מסתדרים" - ג'ון וודן